Informacje

50 lat minęło….

Kolejny jubileusz za nami. Tym razem wyjątkowy, bo Szkoła Podstawowa nr 25 w Krakowie obchodziła 50 – lecie istnienia.

Pół wieku historii szkoły to doskonały czas, by przywołać w pamięci dawne twarze, miejsca, zdarzenia.

Obchody Roku Jubileuszowego rozpoczęły się w styczniu 2023 r., a zakończyła je uroczysta gala, która odbyła się 13 października 2023 r.

Dzisiaj pozostały nam piękne wspomnienia.

Ten wyjątkowy dla społeczności szkolnej dzień rozpoczął się uroczystą mszą w Kościele Matki Boskiej Fatimskiej, którą odprawili ksiądz proboszcz Jarosław Nowak oraz inni księża, którzy przed laty pracowali w szkole. W okolicznościowym kazaniu, które wygłosił ksiądz profesor Andrzej Tarasiuk, przez 10 lat związany z SP 25, nie zabrakło wspomnień o nauczycielach, którzy już wypełnili swoją ziemską misję. Były także piękne słowa o uczniach i obecnych pedagogach, którzy tworzą wspaniałą, naukową i jednocześnie przyjazną dziecku atmosferę Dwudziestki Piątki.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Pani Dyrektor Beata Kaczmarska ze wzruszeniem w głosie przypomniała 50 lat historii szkoły, historii pięknej i bogatej, chociaż niejednokrotnie, szczególnie w ostatnich latach, trudnej. Hasłem obchodów jubileuszowych były słowa: „Radość najpiękniejszych lat”. I z opowieści pani dyrektor dało się wyczytać, że  lata spędzone w SP 25 były dla niej tymi najpiękniejszymi. Podobnie jak dla byłych pań dyrektor: Barbary Białoty i Barbary Pyzik, które także podzieliły się z zebranymi swoimi wspomnieniami z czasów, gdy pracowały w szkole przy ulicy Komandosów 29.

W tej części uroczystości głos zabrali także inni zaproszeni goście: Starszy Inspektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa pani Mariola Jezuita, która odczytała list Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty pani Barbara Zgłobicka, która odczytała list Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Barbary Nowak, Radna Dzielnicy VIII pani Iwona Chamielec, która odczytała list Przewodniczącego Rady Dzielnicy VIII Pana Rafała Torby, absolwent Wojciech Pietrucha oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Krzysztof Zaleski.

Na uroczystości obecni byli również: pani Urszula Twardzik Przewodnicząca Wydziału Edukacji Dzielnicy VIII, pan Piotr Turcza Radny Dzielnicy VIII, Radosław Żołubak Prezes Zarządu Spółdzielni „Podwawelska”, Alojzy Nowak Prezes Klubu Podwawelskiego, dyrektorzy przedszkoli współpracujących ze szkołą, dyrektorzy szkół Dzielnicy VIII, przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji, przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Krakowie, przedstawiciele MPCU oraz MCOO, przedstawiciele Hospicjum św. Łazarza, członkinie Zespołu Charytatywnego z Parafii Matki Boskiej Fatimskiej, emerytowani i byli nauczyciele oraz absolwenci i przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie. Wszyscy obecni składali na ręce pani dyrektor podziękowania i gratulacje.

Jubileusz szkoły to naturalny powrót do przeszłości; do małych i dużych historii – okazja do wspomnień, które przypominają zwykle, że te same zdarzenia różnie się zapisały w pamięci różnych osób. Właśnie takie obrazy przywołane zostały w surrealistycznym widowisku za sprawą błądzącego we mgle Patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki. Widzowie zobaczyli m. in. sukces Polaków na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 r., usłyszeli dźwięk rozpoczynający „Teleranek” oraz słowa obwieszczające koniec komunizmu. Zebrani przypomnieli sobie także moment wejścia Polski do Unii Europejskiej czy niedawne wydarzenia, jak pandemia COVID-19 oraz wybuch wojny w Ukrainie. Przeszłość pomieszana z teraźniejszością a subiektywizm z obiektywizmem być może wyzwoliły refleksje o tym, co nas wszystkich kształtuje i jak wiele łączy niezależnie od daty urodzenia.

Ostatnim akcentem części artystycznej był koncert nauczycieli oraz absolwentów SP 25. Do tego niezwykle ważnego wystąpienia artyści przygotowywali się pod czujnym okiem Mistrza, prof. Konrada Mastyły. Od kilku lat nauczyciele i uczniowie łączyli siły we wspólnym śpiewaniu, szczególnie podczas cyklicznie organizowanego Charytatywnego Koncertu Świątecznego. W dniu jubileuszu na nowo połączyły się pokolenia uczniów, absolwentów             i nauczycieli, aby przedstawić muzyczną opowieść o przeszłości, o marzeniach, o radości życia i o wspólnocie, którą tworzy społeczność SP 25.

Koncert rozpoczęła piosenka z repertuaru Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych lat”.  Potem zaprezentowały się absolwentki: Maja Migda, która zaśpiewała liryczny utwór „Piosenka dla ptaka”, Małgorzata Bartnik, która wykonała piosenkę „Małe tęsknoty”, a Ewa Jurkowska jazzowy utwór „Wieczór nad rzeką zdarzeń.” Pięknie wybrzmiały także piosenki „Szanujmy wspomnienia” oraz „Rzuć to wszystko co złe”. Duże wrażenie na zebranych zrobiło wykonanie przez wokalistów przebojów z repertuaru ABBY. Refleksyjna piosenka napisana przez Wojciecha Kejne, którą przed laty śpiewał Zbigniew Wodecki pt. „Nauczmy się żyć obok siebie” nie zakończyła, tak jak planowano, koncertu, ponieważ publiczność świetnie bawiła się przy muzycznych szlagierach. Na bis nie mogło więc zabraknąć przeboju „Ale to już było”, którego interpretację zaproponowała absolwentka – Hanna Piskor-Ignatowicz. Słowa refrenu śpiewali już wszyscy uczestnicy gali. Uroczystość prowadziła Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Machacz, również absolwentka Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie.

Po części oficjalnej goście mieli okazję obejrzeć liczne wystawy, prezentacje, przeczytać wywiady, wysłuchać życzeń, między innymi od Małgorzaty Szumowskiej, znanej na całym świecie reżyserki, absolwentki SP 25. Tradycyjnie dużą popularnością cieszyła się wystawa Kronik szkolnych. Byli uczniowie spotkali się także z nauczycielami, by powspominać szkolne czasy….

Było pięknie i wzruszająco.

Zobacz więcej zdjęć

Konkurs fotograficzny

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie fotograficznym „Nasza szkoła w obiektywie”

Regulamin konkursu(.pdf)

PRZYGOTOWANIA DO GALI JUBILEUSZOWEJ TRWAJĄ!

Uczniowie pracują nad dekorację szkoły:

Nauczyciele i absolwenci ćwiczą repertuar pod czujnym okiem pana Konrada Mastyły:

Jubileuszowy Turniej Siatkówki 
Logo Jubileuszu Szkoły

W poniedziałek 11 września odbył się w naszej szkole Jubileuszowy Turniej Siatkówki. W zawodach wzięło udział 6 drużyn. Trzy drużyny o wdzięcznych nazwach: „Młode Wilki”, „Dzikie Koty”, „Goats” utworzyli absolwenci SP 25 w Krakowie, dwie drużyny: „Wcale albo na zawale” oraz „Projekt Paryż”, zgłosili rodzice, a jedną, pod nazwą „Katedra AWF”, nauczyciele Dwudziestki Piątki. Turniej rozgrywano w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło też wspaniałych akcji siatkarskich    i emocji, które w szczególny sposób udzielały się kibicom.

Po fazie grupowej do wąskiego finału awansowały cztery drużyny. Po rozegraniu zaciętych i niezwykle wyrównanych meczów wyniki ułożyły się w następujący sposób:

I miejsce KATEDRA AWF

II miejsce GOATS

III miejsce PROJEKT PARYŻ

IV miejsce MŁODE WILKI

V miejsce DZIKIE KOTY

VI miejsce WCALE ALBO NA ZAWALE

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę!

Honorowy Patronat 

Miło nam poinformować, że Honorowy Patronat nad obchodami Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie objęli:

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak

https://kuratorium.krakow.pl/

Patronat medialny nad imprezą sprawują:

TVP3 Kraków

TVP3 Kraków

Portal Magiczny Kraków

Portal Magiczny Kraków

https://www.krakow.pl/

KONKURS LITERACKI „Moja szkoła za 50 lat”

W ramach Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie ogłoszono konkurs literacki na opowiadanie lub wiersz „Moja szkoła za 50 lat”. Uczniowie wykazali się naprawdę dużą kreatywnością.
Powstały niezwykle ciekawe, zarówno pod względem formy jak i treści, utwory poetyckie.
Czytając opowiadania, można było wyobrazić sobie szkolną rzeczywistość za kolejne pięć dekad. Niektórzy opisywali szkołę przyszłości w realistyczny sposób. Nie zabrakło jednak opowiadań zawierających nawiązania do świata fantastycznego.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

Kategoria: wiersz
I miejsce: Zofia Zapałowska (5a)
II miejsce: Alekandra Cyganik (4b)
III miejsce: Karolina Korba (5b)
III miejsce: Małgorzata Szalus (5a)

Kategoria: opowiadanie
I miejsce: Zuzanna Kaczmarska (6a)
II miejsce: Jakub Kozień (6a)
III miejsce: Ignacy Lesiak (4b)

Wyróżnienia:
Zuzanna Kurek (5c)
Weronika Zawada (4b)
Maria Wojtaszek (5a)
Piotr Pucko (5a)
Dawid Borowski (6a)
Mateusz Kęskiewicz (4b)

Opiekun merytoryczna Magdalena Żywocka – Skrzypiec

Bajki mojego dzieciństwa

5 czerwca rodzice uczniów klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Mamy i Taty. Wydarzenie miało szczególny charakter, ponieważ wiązało się z obchodami Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie. Wśród wielu atrakcji szczególne miejsce zajął konkurs pt. „Bajki mojego dzieciństwa”, w którym brali udział dorośli. Ich zadaniem było odgadnięcie tytułu bajki na podstawie usłyszanego fragmentu muzycznego.

Pocztówka od absolwenta
Pocztówka od absolwenta
Jubileuszowy turniej siatkówki
Jubileuszowy turniej siatkówki
Życzenia od absolwenta
Życzenia od absolwenta
Spotkajmy się!
Spotkajmy się!
Zaproszenie
Zaproszenie

Zapraszamy wszystkich absolwentów SP 25 oraz absolwentów Gimnazjum 21 do aktywnego uczestniczenia w obchodach 50-lecia Szkoły. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 13 października. Zachęcamy do udziału w gali oraz spotkaniach klasowych (organizowanych samodzielnie przez poszczególne klasy) w murach szkoły. Prosimy o zgłaszanie swojego udziału do 20 września poprzez adres e-mail: jubileuszsp25krakow@gmail.com W przesłanej wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska, a także roku ukończenia szkoły. Szczegółowy program uroczystości jubileuszowych pojawi się na początku września na stronie internetowej: www.sp25krakow.pl

Konkurs na kartkę jubileuszową
Konkurs na kartkę jubileuszową

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie na pocztówkę jubileuszową. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie kolażu zdjęcia naszej szkoły sprzed lat i dorysowania fragmentu szkoły z czasów obecnych. Szczegóły konkursu w regulaminie. Zdjęcia szkoły sprzed lat dostępne poniżej. Liczymy na waszą kreatywność. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w formie pocztówek!

Regulamin

Pocztówka

Święto Rodziny w roku jubileuszowym SP 25

Turniej rodzinny klas drugich – Parada Kłamców i Fotogeografia

6 czerwca 2023 r. uczniowie klas drugich zaprosili swoje rodziny do szkoły, aby wspólnie świętować Dzień Rodziny. Tym razem celem naszego spotkania było przybliżenie uczniom     i ich rodzicom informacji i ciekawostek na temat naszej szkoły oraz zwiedzanie jej zakamarków. Uczestniczyliśmy w Paradzie Kłamców o Szkole Podstawowej nr 25 oraz w Fotogeografii, czyli „spacerze” detektywistycznym w poszukiwaniu szczegółów budynku szkolnego i elementów jego wystroju uwiecznionych na zdjęciach. Spacer zamienił się w szalony bieg po szkole, ponieważ każda rodzina chciała zdobyć jak najwięcej punktów, którymi w tym dniu były cukierki

To było popołudnie pełne śmiechu i dobrej zabawy, ale również pięknych życzeń, wzruszeń      i upominków przygotowanych przez dzieci dla rodziców.

Jubileusz 50 – lecia Szkoły
Logo Jubileuszu Szkoły

Szanowni Państwo,

w styczniu rozpoczęliśmy obchody Roku Jubileuszowego Szkoły Podstawowej Nr 25 w Krakowie. Dokładnie 1 września 1973 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w szkole na osiedlu Podwawelskim. Od tego czasu wiele się zmieniło.

Rok 2023 będzie okazją do snucia wspomnień w duchu jubileuszowego hasła: „Radość najpiękniejszych lat”. A jest co wspominać!

Kulminacją obchodów 50 – lecia będzie uroczysta gala zaplanowana na 13 października 2023 roku. Warto się spotkać, porozmawiać, poprzyglądać się czasom i miejscom…

Serdecznie zapraszamy wszystkich związanych z naszą szkołą oraz sympatyków Dwudziestki Piątki do współpracy.

Na stronie internetowej szkoły będą ukazywać się relacje z planowanych i zrealizowanych działań. Będziemy także przypominać historię szkoły oraz osiedla Podwawelskiego.

Koordynatorki Jubileuszu

Szanowni Państwo!

Szanowni Państwo,

nieustannie zapraszamy do dzielenia się z nami wspomnieniami związanymi ze Szkołą Podstawową nr 25 w Krakowie.

Zachęcamy Państwa do aktywnego włączenia się w obchody Roku Jubileuszowego!

Proponujemy Państwu:

Turniej siatkówki. W turnieju mogą wziąć udział rodzice uczniów i absolwenci szkoły. Mecz finałowy wygranej drużyny rodziców lub absolwentów odbędzie się z drużyną nauczycieli reprezentujących naszą szkołę. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową.

Wywiad z absolwentem.  Jeśli są Państwo absolwentami naszej szkoły zapraszamy do współpracy i udzielenia wywiadu.  Jubileusz 50 – lecia odbywa się pod hasłem: „Radość najpiękniejszych lat”, dlatego najbardziej interesuje nas, jakie najpiękniejsze wspomnienia      z naszą szkołą zachowali Państwo w pamięci? Wywiad może zostać zapisany, nagrany  w formie audio lub video.

Kartka od absolwenta. Zależy nam na poznaniu losów naszych byłych uczniów. Gdzie mieszkają? Czym się zajmują? Jeśli są Państwo absolwentami naszej szkoły prosimy o przesłanie nam tradycyjnej kartki pocztowej na adres szkoły. W dniu 13.10.2023 będzie można zobaczyć efekt naszej akcji w postaci wystawy kartek z Krakowa, Polski, Europy,  a może świata?

Życzenia od absolwenta. Jesteś naszym absolwentem, ale nie będziesz mógł uczestniczyć     w uroczystościach, które odbędą się 13.10.2023 roku, prześlij nam życzenia  z okazji 50 – lecia Szkoły w formie nagrania video. Życzenia można przesyłać na adres mailowy: jubileuszsp25krakow@gmail.com

Pamiątki ze szkoły. 13.10.2023 planujemy wystawę pamiątek z lat szkolnych. Może posiadają Państwo w archiwach domowych swoje zeszyty, przybory szkolne, a może kronikę klasową? Pamiątki na wystawę będą zbierane we wrześniu 2023 roku.

Prosimy o kontakt mailowy: jubileuszsp25krakow@gmail.com oraz o odwiedzanie strony naszej szkoły na facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092609222017

Impreza podsumowująca obchody Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie odbędzie się 13 października 2023 r.        

Dziękujemy za każdą formę współpracy.

Koordynatorki Jubileuszu

Konkurs na logo Jubileuszu Szkoły!
Logo Jubileuszu Szkoły

Autorką logo Jubileuszu została Karolina Czech uczennica klasy 6b.
 
Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Gabriela Panek z kl. 3b, Rozalia Cetera z kl. 7b i Maciej Zieliński z kl. 7a.
Konkurs był adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.
Do konkursu można było zgłaszać prace wykonane dowolnymi technikami, również za pomocą programów graficznych.

W konkursie wzięło udział 244 uczniów, którzy wykonali 401 projektów.

Organizator konkursu Krystyna Wróbel

Skip to content